راز سقوط لیر؟!


در رفتن با توجه به سقوط بی سابقه لیر، اقتصاد ترکیه وارد بحران شدیدی شده است و بورس استانبول در این زمینه سقوط کرد، اما دو نظر متفاوت وجود دارد و مخالفان اردوغان می گویند او می خواهد ترک های بیشتری را به پایتخت جذب کند. شیخ نشین خلیج فارس فروخته شده است، اما برخی دیگر معتقدند که ترکیه بهای توسعه طلبی اردوغان را می پردازد.

به گزارش فررو، در ژانویه 2017، دولت عدالت و توسعه قانونی را تصویب کرد که به خارجی هایی که حداقل یک میلیون در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند اجازه می دهد تا تابعیت ترکیه را دریافت کنند. این اقدام برای جذب سرمایه گذاری خارجی انجام شد. با این حال، مخالفان ترکیه مدعی شدند که این طرح حمایت از دوستان اردوغان است که بسیاری از آنها در تجارت املاک و مستغلات دست دارند.

بسیاری از ترک ها، خارجی ها و به خصوص عرب هایی که در ترکیه خانه می خرند، فرهنگ خود را یک تهدید می دانند. “آنها کشور را به اعراب فروختند” عبارتی بود که از اوایل دهه 1980 در ترکیه رایج بود، زمانی که تورگوت اوزال، نخست وزیر سابق ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس را تشویق کرد که در ترکیه سرمایه گذاری کنند، که شامل بازار املاک و مستغلات می شد.

در مارس 2015، روزنامه حامی دولت صبا گزارش داد که شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر، یکی از متحدان نزدیک دولت ترکیه، مخفیانه از یکی از بهترین کاخ های ساحلی در بسفر بازدید کرده است که زمانی اقامتگاه یک شاهزاده ترک بوده است. 113 میلیون خریداری شده است.

بیش از 3.7 میلیون سوری از جنگ داخلی ده ساله کشورشان گریخته اند و به احساسات ضد عرب در ترکیه دامن زده اند. افسانه های شهری حول تعداد سوری هایی است که تابعیت ترکیه را به دست آورده اند. گفته می شود حزب عدالت و توسعه می خواهد از آرای این سوری ها در انتخابات آتی به نفع خود استفاده کند. دولت برای کاهش این نقل‌قول‌ها و تخمین‌ها کاری انجام نمی‌دهد و آمار دقیقی از تعداد خارجی‌هایی که هر سال تابعیت ترکیه را کسب می‌کنند ارائه نمی‌کند.

اردوغان در سال 2019 و در آستانه انتخابات شهرداری ها با اتهامات مشابهی روبرو شد و مشخص شد که حدود 110 هزار سوری تابعیت ترکیه را دریافت کرده اند. در استانبول و آنکارا برای اولین بار از سال 1994، نامزدهای مخالف سکولار توانستند شهرداری دو شهر را به دست آورند و گفته می شود که نارضایتی ترکیه از حضور مردم سوریه یکی از دلایل شکست حزب عدالت و توسعه است.

چرا لیر سقوط کرد؟
پیر محمد ملازهی کارشناس خاورمیانه است گفتگوی فرعون وی به تحولات اخیر ترکیه و کاهش دو طرفه ارزش لیر اشاره کرد. آنها باید با این مشکلات کنار بیایند، زیرا در کشورهای دیگر چنین اقدامات و جاه طلبی های نظامی قطعاً هزینه بر است.

وی افزود: بدیهی است که هزینه این حملات نظامی در کشورهای دیگر افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی است و همچنین رویای احیای امپراتوری عثمانی توسط اردوغان با رویکرد نئو عثمانی راه را برای همه این مشکلات هموار کرده است. او فکر می کند که با اتخاذ چنین اقداماتی می تواند نفوذ خود را افزایش دهد.

از سوی دیگر، برخی معتقدند که اردوغان لیر را به میزان بسیار کمی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی به‌ویژه در بخش مسکن دستکاری کرده است، بنابراین اکنون شاهد هجوم سرمایه‌گذاران از ایران هستیم. ما عرب‌های خلیج فارس هستیم و حتی در عراق.”

وی افزود: اردوغان به نوعی می خواهد اقتصاد خود را از این طریق بازسازی کند، بنابراین توانایی ارزش گذاری مجدد پول ملی خود را دارد اما باید توجه داشت که کاهش ارزش پول ملی برای جذب سرمایه گذاری است. می تواند کار را از دست دولت خارج کند، اگر واقعاً چنین روشی را اتخاذ کنند، عواقب بسیار جبران ناپذیری خواهد داشت.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: به نظر من ترکیب دو رویکرد ارائه شده می تواند واقع بینانه باشد، نه تنها صددرصد درست، بلکه باید توجه داشت که کاهش توان اقتصادی ترکیه می تواند برای اردوغان مشکل ساز باشد. حضور نظامی ترکیه به ویژه در مناطقی مانند لیبی و قفقاز دست و پای اردوغان را خواهد بست.

مولاز در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت اقتصادی کنونی ترکیه و کاهش بی سابقه ارزش لیر می تواند اردوغان را از قدرت سرنگون کند، گفت: “با توجه به اینکه اردوغان سال ها در ترکیه قدرت را در دست دارد، این کار آسانی نیست. و حزب عدالت و توسعه اکنون از قدرت برخوردار است. دست بالا بر ناسیونالیست ها و منتقدان ترک.

او گفت که منتقدان اردوغان نمی توانند از این وضعیت به نفع خود برای افزایش فشار بر حزب حاکم و شخص رئیس جمهور استفاده کنند، در حالی که حزب ملی گرای ترکیه فاقد رهبری کاریزماتیک و قوی است که اردوغان در انتخابات با آنها خواهد داشت. او گفت. با نزدیک شدن به پایان، بعید است که اردوغان هرگز قدرت را در ترکیه ترک کند. از سوی دیگر، سیاست های اردوغان در طول این سال ها بسیاری از منتقدان او را تضعیف کرده است و او قدرت تأثیرگذاری بر افکار عمومی و همچنین سیاست داخلی را ندارد.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances