همه اتفاقات امیدوار کننده یک سال بد

[ad_1]

وب سایت Aso: 2020 سال خوبی برای کل جهان نبود. فوران کرونا سایه سیاهی بر سرتاسر جهان بود. اما حالا که امسال به پایان رسید، اخبار و اتفاقات خوبی که در سال ۲۰۲۰ رخ داد را در این مقاله بخوانید.

همه اتفاقات امیدوار کننده یک سال بد

1. سالی بی سابقه برای انرژی های تجدیدپذیر

قبل از اپیدمی جهانی، تقاضا برای انرژی های تجدیدپذیر در حال افزایش بود و تا سال 2020 به همان میزان باقی ماند. به عنوان مثال، در سه ماهه اول سال 2020، نیمی از کل برق تولید شده در بریتانیا از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین می شد و افزایش استفاده از انرژی بادی رکورد جدیدی را برای تولید انرژی پاک ایجاد کرد.

گسترش اپیدمی های جهانی و استراتژی های کنترل بحران آب و هوا، کاهش سوخت های فسیلی را تسریع کرده است. همچنین در سال 2020، بزرگترین تولیدکننده نفت اتحادیه اروپا قول داد حفاری را متوقف کند.

2. تعداد افرادی که به برق دسترسی دارند در حال افزایش است

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی در ماه اکتبر، تلاش ها برای بهینه سازی مصرف برق در کشورهای در حال توسعه به ثمر نشسته است. پروژه های انرژی در هند و برخی از کشورهای آفریقایی میلیون ها نفر را به شبکه متصل کرده اند و کارشناسان می گویند این روند باید در طول و پس از همه گیری ادامه یابد.

3. تلاش برای حذف قطارها از شهرها

همچنین خبرهای خوبی در مورد هوای پاک در شهرها وجود دارد. حضور وسایل نقلیه شخصی در مناطق شهری کاهش یافته است و این نتایج دلگرم کننده ای را برای مشاغل و جوامع محلی نشان داده است. برایتون، یورک، گنت، اسلو، کپنهاگ، مادرید، بارسلونا و بوگوتا از جمله شهرهایی هستند که در این زمینه گام های دلگرم کننده ای برداشته اند.

همه اتفاقات امیدوار کننده یک سال بد

4. کاهش سرمایه گذاری در سوخت های فسیلی

صندوق بازنشستگی بریتانیا (نست) اعلام کرده است که دیگر در شرکت‌هایی که در زمینه استخراج زغال سنگ، نفت و شن و ماسه و حفاری قطب شمال فعالیت می‌کنند سرمایه‌گذاری نخواهد کرد. لویدز، بزرگترین بازاریاب بیمه جهان، اعلام کرده است که از سال 2022 صدور بیمه نامه های جدید برای پروژه های زغال سنگ، نفت، شن و ماسه و حفاری در قطب شمال را متوقف می کند.

5. محصولات رایگان قاعدگی در اسکاتلند

اسکاتلند در نوامبر تاریخ ساز شد و اولین کشوری بود که محصولات قاعدگی را رایگان و عمومی کرد. فعالان از این تصمیم استقبال کردند و مدعی شدند که اسکاتلند “نمونه ای عالی” برای سایر کشورها خواهد بود. Bloody Good Period اعلام کرد «تصمیم اسکاتلند یک پیروزی بزرگ بود [جنبش]عدالت برای قاعدگی بود و نیازهای زنان و کسانی که عادت ماهانه دارند شناسایی شد و به کسانی که نیاز داشتند محصولات مرتبط ارائه شد.»

6. پیشرفت در مبارزه با مالاریا و سل

در نوامبر، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که مرگ و میر ناشی از مالاریا در 20 سال گذشته تقریبا 60 درصد کاهش یافته است. این بدان معناست که بین سال‌های 2000 تا 2019، از 1.5 میلیارد مورد مالاریا و 6.7 میلیون مرگ ناشی از مالاریا در سراسر جهان جلوگیری شد. با این حال، سازمان بهداشت جهانی هشدار می دهد که کووید 19 پیشرفت در برابر مالاریا را تهدید می کند و از کشورها می خواهد مداخلات را بهتر هدف قرار دهند، ابزارهای جدید را فراهم کنند و بودجه را افزایش دهند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز گزارش سالانه سل خود را در ماه نوامبر منتشر کرد که نشان می‌دهد بین سال‌های 2015 تا 2019، 14 درصد کاهش مرگ و میر در سراسر جهان را نشان می‌دهد. از سال 2000 تاکنون بیش از 60 میلیون مرگ با درمان پیشگیری شده است که رقم قابل توجهی است.

7. خبرهای خوبی در مورد HIV و ایدز وجود دارد

همه اتفاقات امیدوار کننده یک سال بد

بر اساس گزارش سازمان بهداشت عمومی بریتانیا، تعداد موارد جدید HIV در بریتانیا به کمترین میزان در 20 سال گذشته رسیده است. در سال 2020، پیشرفت قابل توجهی در توسعه روش های پیشگیری از HIV حاصل شده است.

8. عربستان و فلسطین ازدواج کودکان را ممنوع کرده اند

در سال 2020، عربستان سعودی ازدواج کودکان را ممنوع کرد و حداقل سن را برای ازدواج 18 سال تعیین کرد. در سال 2019، دولت ازدواج کودکان زیر 15 سال را ممنوع کرد. قبلا هیچ شرط سنی برای ازدواج دختر یا پسر وجود نداشت. این ممنوعیت جدید است، اما دارای معایبی است: نوجوانان زیر 18 سال همچنان می توانند ازدواج کنند، اگر دادگاه ویژه اجازه دهد. اما با توجه به سنتی بودن این کشورها، چنین اخباری را می توان مثبت تلقی کرد.

فلسطین همچنین ازدواج کودکان را در سال 2020 ممنوع کرد و بنگلادش پیشرفت هایی داشت. بر اساس گزارش یونیسف، نسبت دخترانی که قبل از 18 سالگی ازدواج می‌کنند، از 64 درصد در سال 2010 به 50 درصد در سال 2020 کاهش یافته است. در واقع، این بدان معناست که در دهه گذشته 10 میلیون دختر در بنگلادش از ازدواج کودکان رهایی یافته اند.

9. برای پنجمین سال متوالی، تعداد قربانیان تروریسم کاهش یافته است

بر اساس شاخص جهانی تروریسم، در سال 2020، برای پنجمین سال متوالی، تعداد قربانیان تروریسم کاهش یافته است. تعداد قربانیان نسبت به سال 1393 با کاهش 59 درصدی به 13826 نفر رسیده است. این مطالعه همچنین نشان داد که تروریسم در 103 کشور بهبود یافته است.

10. واکسن کرونا سریعترین واکسن بود

فوران کویت 19 جهان را تکان داد و خسارات زیادی به بار آورد، اما موج جدیدی از همکاری های بین المللی را نیز برانگیخت. طی یک دوره یک ساله، نه تنها واکسن های مختلف ساخته شده، بلکه مجوز دریافت کرده اند و اکنون در حال تزریق هستند. به گفته یکی از دانشمندان، “در 11 ماه گذشته، بیش از 10 سال گذشته است.”

همه اتفاقات امیدوار کننده یک سال بد

[ad_2]

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما