وزن زباله های الکترونیکی بیشتر از دیوار چین – زومیت است

[ad_1]

امسال ، حجم کل زباله های الکترونیکی تولید شده در سراسر جهان ، از لوازم خانگی معیوب گرفته تا تلفن های هوشمند قدیمی ، به رکورد 57.4 میلیون تن رسید. یعنی بیشتر از وزن سنگین ترین جسم مصنوعی روی زمین ، دیوار چین.

اما خبر بد به همین جا ختم نمی شود. زیرا طبق مطالعات انجام شده ، این کوه زباله بزرگتر از وسایل الکترونیکی در نظر گرفته می شود. بر اساس گزارش جدیدی که توسط سازمان بین المللی WEEE Forum منتشر شده است ، زباله های الکترونیکی سالانه 4 درصد رشد کرده و تا سال 2030 به 74 میلیون تن می رسد.

به گزارش Zdnet ، یکی از دلایل اصلی انفجار محصولات زباله الکترونیکی در جهان ، مصرف زیاد وسایل الکترونیکی است که به گفته انجمن WEEE ، سالانه 3 درصد رشد می کند. این امر به ویژه هنگام نگاه به صنعت تلفن های هوشمند صادق است. به طور متوسط ​​، مصرف کنندگان هر سه سال یکبار تلفن همراه خود را تغییر می دهند و سالانه یک میلیارد گوشی در سراسر جهان به فروش می رسد.

سطل زباله الکترونیکی

مشکل این است که برخی از مصرف کنندگان می دانند با دستگاه های قدیمی خود چه کنند و بیشتر مواقع این تلفن های هوشمند در انتهای کشو فراموش می شوند یا مستقیماً به محل دفن زباله می روند. برآوردها نشان می دهد که هر خانوار اروپایی به طور متوسط ​​11 لوازم خانگی دارد که دیگر مورد استفاده یا آسیب قرار نگرفته اند. در حقیقت ، هر شهروند با محصولات الکترونیکی استفاده نشده پنج کیلوگرم وزن دارد.

وقتی وسایل در جعبه هایی با برچسب “لوازم الکترونیکی قدیمی” نگهداری نمی شوند ، مانند سایر سطل های زباله رفتار می شود. بر اساس گزارش WEEE Forum ، سالانه 151 میلیون تلفن همراه از سطل زباله خارج می شود و در ایالات متحده سوزانده یا دفن می شود. در این کشور ، تا 40 درصد محل های دفن زباله از قطعات الکترونیکی ریخته گری فلزات سنگین تأمین می شود.

مقالات مرتبط:

یکی از راه های به چالش کشیدن زباله های الکترونیکی بازیافت تجهیزات قدیمی و بلا استفاده است. اما گزینه های ساده برای حذف یا پنهان کردن تجهیزات الکتریکی به عوامل مختلفی مانند ترس از قرار گرفتن در معرض داده ها و موارد مشابه مربوط می شود. این بدان معناست که بازیافت زباله های الکتریکی هنوز در سطح جهانی بسیار پایین است.

در حالی که تخمین زده می شود که نیمی از زباله های الکترونیکی هنوز بازیافت می شوند ، واقعیت بسیار بدتر است. برآورد شده است که در سال 2019 بیش از 17 درصد از وسایل الکترونیکی به درستی درمان شده و مجدداً مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

با این حال ، بازیافت نقش بسیار مهمی در کاهش ردپای زیست محیطی صنعت دارد. به عنوان مثال ، تلفن های هوشمند برای ساختن به منابع زیادی احتیاج دارند و تحلیلگران تخمین می زنند که کل رد پای کربن در فرایند تولید برابر با انتشار سالانه کربن در یک کشور کوچک است. اگر بتوان برخی از منابع را از ابزارهای قدیمی بازیابی کرد ، این مقدار بسیار کاهش می یابد.

به عنوان مثال ، به گفته کارشناسان WEEE ، بازیافت برخی از مواد مانند طلا از ضایعات باعث کاهش انتشار دی اکسید کربن در مقایسه با حذف آنها از خاک می شود.

پاسکال لروی، مدیرعامل انجمن WEEE می گوید:

هر تن WEEE بازیافت می شود حدود دو تن از زمان انتشار CO2 را مهار می کند. اگر همه ما با زباله های الکترونیکی خود کار درستی انجام دهیم ، به کاهش انتشار CO2 مضر کمک می کنیم.

این مزایا فقط زیست محیطی نیستند. مواد قابل استفاده مجدد در لوازم الکترونیکی قدیمی نیز دارای ارزش اقتصادی هستند. به عنوان مثال ، یک تلفن همراه دور ریخته شده حاوی بیش از یک تن طلا است. یک میلیون تلفن همراه می توانند 24 کیلوگرم طلا ، 16000 کیلوگرم مس ، 350 کیلوگرم نقره و 14 کیلوگرم پالادیوم تولید کنند. در سال 2019 ارزش این نوع مواد اولیه در زباله های الکترونیکی تقریبا 57 میلیارد دلار بود که از این میزان تنها 10 میلیارد دلار بازیافت شد.

انجمن WEEE می گوید مصرف کنندگان اکنون می خواهند مسئولیت زباله های الکترونیکی خود را بر عهده بگیرند. لروی می گوید:

نکته مهمی وجود دارد ؛ تا زمانی که شهروندان برنگردند ، وسایل کارکرده یا خراب خود را نبرند ، ندهند ، ما باید به تولید مواد جدید ادامه دهیم و آسیب های زیادی به محیط زیست وارد کنیم.

این بدان معناست که آگاهی مصرف کننده را افزایش داده و زیرساخت های مناسب را فراهم آورید تا بتوانند دستگاه های الکترونیکی خود را راحت تر از همیشه بازیافت کنند.

بنابراین ، شرکت های صنعتی نیز باید نقش داشته باشند. بسیاری از تولیدکنندگان دستگاه مانند DevicePal یا Samsung در حال بررسی برنامه های بازیافت هستند که کاربران را ترغیب می کند تلفن های قدیمی خود را به مراکز بازیافت اختصاصی ارسال کنند. همچنین استراتژی دیگری نیز وجود دارد که بر اساس آن افراد می توانند از اعتبار تجهیزات قبلی در خرید بعدی خود استفاده کنند.

سطل زباله الکترونیکی

Fairphone ، تولید کننده تلفن کوچک مستقر در هلند ، رویکرد اساسی تری را در پیش گرفته است. به جای تمرکز کامل بر بازیافت محصولات قدیمی ، این شرکت در سه سال گذشته تجهیزاتی را به فروش رسانده است که طول عمر بیشتری نسبت به تلفن های هوشمند قدیمی داشته است.

محصولات فروخته شده توسط Fairphone ماژولار هستند ، بدین معنا که کاربران می توانند به راحتی برخی از قطعات تلفن را در صورت خرابی یا قدیمی بودن تغییر داده ، به روز کنند یا اصلاح کنند. این شرکت امیدوار است این مدل به صاحبان اجازه دهد تا گوشی خود را تا پنج سال نگه دارند.

متیو کاکرلوی گفت:

آنچه در واقع کارآمدتر از بازیافت تلقی می شود ، استفاده مداوم از تجهیزات است. آیا باید محصولات خود را دور بریزیم و محصولات جدید ایجاد کنیم یا به مواردی مانند تولید مثل فکر کنیم؟ در نسخه بازسازی شده ، تلفن هوشمند ارتقا یافته و ارتقا یافته است تا عمر آن افزایش یابد.

در پایان چرخه عمر طولانی دستگاه های الکترونیکی ، این بدان معناست که کربن کمتری برای تولید تجهیزات جدید تولید می شود و زباله های الکترونیکی کمتری تولید می شود. بنابراین ، قبل از خرید تلفن جدید و برداشتن دستگاه قدیمی خود در گوشه کشو ، به آن فکر کنید.

[ad_2]

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما