9 میلیارد تومان; هزینه آزاد کردن بیکر

[ad_1]

بیکر که دو سال است به جرم قتل یک مرد در زندان به سر می برد، ۶۰ روز مهلت داده است تا ۹ میلیارد تومان به پدر و مادرش بپردازد تا او را از اعدام نجات دهد. این در حالی است که تاکنون تمامی دارایی های او و خانواده اش و کمک های خیران به یک میلیارد تومان نرسیده است.

به گزارش همشهری، شامگاه 20 فروردین 97 در حوالی کوچصفهان استان گیلان تیراندازی شد و وقتی همسایه ها کنجکاو به کوچه آمدند با جسد یکی از اهالی مواجه شدند. که بر زمین افتاد و کشته شد. تیراندازی در شرایطی اتفاق افتاد که هیچکس مقصر را ندید و مشخص نبود قاتل کیست. در این پرونده با دستور بازپرس جنایی جسد به پزشکی قانونی منتقل و تحقیقات آغاز شد. در روز دوم جنایت کارآگاهان در محل حاضر شدند و تحقیقات میدانی برای کشف قتل انجام دادند. یک نانوایی و ملکی بود که شبیه صحنه قتل بود. دیواری که اخیراً پر شده بود ترک داشت و از طرفی گیاه نزدیک شکاف سوخته بود و گرمای ساطع شده از تیراندازی ها یا گاز باروت در این گیاه اثر سوختگی ایجاد کرده بود.

صاحب نانوایی ناگهان به او نزدیک شد و بدون اینکه از مسئولان بپرسد دوربین های مداربسته مغازه اش را به او یادآوری کرد، در حالی که گروه جنایی مشغول بررسی صحنه بودند. وی گفت: با بررسی تصاویر می توان قاتل را شناسایی کرد. رفتار بیکر باعث ایجاد شک در میان اعضای تیم تحقیق شد. با بررسی این تصاویر متوجه شدند که در لحظه وقوع جنایت دوربین ها بیکار بوده و هیچ تصویری ثبت نشده است. مقامات همچنین هنگام بررسی رابطه بین بیکر و قربانی به اطلاعات مهمی دست یافتند. شواهد حاکی از آن است که بیکر اخیراً به مقتول وام داده بود و مدتی پیش بر سر همین وام با هم اختلاف داشتند. در همین راستا بود که رسول (بیکر) به عنوان مظنون قتل شناسایی شد و ماموران با کشف یک اسلحه شکاری در منزل مظنون وی را به عنوان مظنون به قتل دستگیر کردند. رسول اما هرگونه دست داشتن در قتل را رد کرد و گفت که مجوز شکار دارد و نزدیک به یک سال است که از آن استفاده نکرده است. وی درباره یادآوری دوربین مداربسته نانوایی گفت: به دلیل اینکه قتلی رخ داده و فکر می کردم دوربین های نانوایی من حتما این تصاویر را ضبط کرده اند، هارد را به مسئولان تحویل دادم اما ظاهرا تصادفی بوده است. این حادثه گزارش نشده است.

با وجود دفاعیات متهم و اعتراف به بی گناهی وی، پرونده وی با صدور کیفرخواست به شعبه سوم دادگاه کیفری استان گیلان ارجاع شد و متهم در زمانی که فرزندان مقتول خواستار قصاص قاتل پدر شدند، به قصاص محکوم شد. رای صادره بعداً در شعبه 34 دیوان عالی کشور تایید و پرونده به واحد اجرای احکام ارجاع شد.

میلیاردها درخواست شده است

اگرچه حکم قطعی بود اما رسول و خانواده اش همچنان منتظر رضایت اولیای دم بودند. او از چند مددکار اجتماعی کمک گرفت و شروع به مشاوره با خانواده مقتول کرد. فرزندان مقتول پس از چندین جلسه اعلام کردند که حاضرند در ازای دریافت 9 میلیارد تومان قاتل را ببخشند. اگرچه شکست آنها در انجام انتقام برای رسولان امیدوارکننده بود، اما تدارک بادی که اعلام کردند از توان پیامبر و خاندانش خارج بود. با این حال تلاش ها برای کاهش دیه با پرداخت دیه و مذاکره با اولیای دم در حال انجام است.

حراج چوب خانواده برای نیازمندان

عزم خاندان پیامبر این بود که هر چه زودتر مبلغ اعلام شده توسط والدین را پرداخت کنند. خواهر رسول که به تازگی ازدواج کرده بود مقداری از جهیزیه و طلاهای خود را به عنوان هدیه فروخت. عمو و عمه رسول سهم خود را از خانه پدری واگذار کردند تا پدر رسول نیز خانه خود را بفروشد و دیه را بدهد. پدر رسول یک ماشین ارزان قیمت هم دارد که آن را برای فروش نگه داشته است تا بتواند پسرش را از حلق آویز شدن نجات دهد. در این شرایط، امید بیکر به اینکه ما بی گناه هستیم و کشته نمی شویم، به کمک افراد خوب است. زندگی او در دو سال اخیر سخت بوده است و همسرش پس از قتل از او طلاق داده و دخترشان که حالا 11 ساله است، دو سال است که پدرش را ندیده و رسول می گوید که نمی خواهد دخترش با او ملاقات کند. بنا به گزارش زندان، مأموران دم به پیام رسان سه ماه مهلت دادند تا دیه 9 میلیارد تومانی را تهیه کند، یعنی یک ماه و او تنها 60 روز فرصت دارد تا باقیمانده دیه را بپردازد و خود را از اعدام نجات دهد.

[ad_2]

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما